O NÁS

 

Jizerské hory – desítky kilometrů upravených lyžařských stop v zimě, krásné výletní trasy pro pěší turisty i cyklisty na jaře, v létě i na podzim. Zajímavá tichá místa i frekventované turistické trasy. Ukazují nezlomnou regenerační sílu přírody podpořenou rozumnými zásahy lidí, když ze zničené a téměř mrtvé měsíční krajiny konce 80.let 20.století vyrůstají zalesněné a zelenající se hory současnosti. Kdo mohl sledovat tento vývoj posledních 20, 30 let řekne : zázrak.

  Jizerské hory jsou spojovány s typickými nástupními místy, Libercem, Jabloncem n. N., Bedřichovem. Nelze však zapomínat na další větší či menší obce nebo městečka, odkud je do Jizerek jen skok, Janov n.N., Jiřetín, Josefodol, Libverda, Nové Město pod Smrkem.

  Toto je jedna, známější tvář Jizerských hor. Naše sdružení a nově vznikající informační centrum v Janově nad Nisou chce postupně ukázat i zatím nepříliš známou tvář „Jizerek“, jejich nedávnou minulost, především sportovní a turistickou. Chtěli bychom vytvořit lyžařské i turistické muzeum, které by ukázalo na význam jizerskohorských obcí, měst i městeček při formování závodního lyžování v naší oblasti. Vždyť historie medailových úspěchů československých a později českých běžců začala právě tady. První olympijskou medaili v běhu na lyžích získala v Sapporu 1972 rodačka z podhůří Jizerských hor z Nové Vsi n.N. Helena Šikolová – Balatková. Ona byla tím, čím pro skok na lyžích Jiří Raška. V lyžařských stopách v Jizerských horách trénovali další nositelé medailí z olympijských her a mistrovství světa, Květa Jeriová, Alena Bartošová, Gaba Soukalová, Radim Nyč, Ladislav Švanda, Pavel Benc a tady také nejčastěji trénuje i jablonecký rodák, vítěz světového poháru dálkových běhů Stanislav Řezáč.

Naše občanské sdružení je společenstvím lidí, kteří mají mnoho let zkušeností  s lyžováním a blízký vztah k Jizerským horám. Cílem tohoto sdružení bude pokusit se propojit nedávnou minulost, dnes trochu pozapomenutou, se současností. Rádi bychom přiblížili krásu zimních sportů i přírody mladé generaci a napomohli k rozšíření zdravého životního stylu mezi širokou veřejnost. Chceme vytvářet programy, které pomohou každému pěšímu, lyžařskému i cyklistickému turistovi nalézt v Jizerských horách něco, co mu bude vyhovovat a co ho potěší. Chceme také přispět k větší informovanosti návštěvníků hor, aby jejich pobyt v přírodě byl příjemnější a bezpečnější. Současně ale chceme, aby naše hory zůstaly oázou klidu, ticha, oázou radosti pro všechny, kteří sem přijedou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

 • Odešel Milan Homola

  28.8.2019

  Homola-a-spol_785-kopie

  V letošním srpnu se s lítostí loučíme s charismatickým a nezapomenutelným trenérem Milanem Homolou. Jeho specifický humor i sarkastické poznámky nám budou určitě chybět. Díky za vše!

 • Běh pro paměť národa

  17.5.2019

  Plakat-beh-4 I v Jablonci se zúčastní lyžařské osobnosti.

Kontakt

Česká lyžařská společnost, z.s.

468 11 Janov nad Nisou 2

IČ: 01722077

info@muzeum-lyzovani.cz