O NÁS

 

Jizerské hory – desítky kilometrů upravených lyžařských stop v zimě, krásné výletní trasy pro pěší turisty i cyklisty na jaře, v létě i na podzim. Zajímavá tichá místa i frekventované turistické trasy. Ukazují nezlomnou regenerační sílu přírody podpořenou rozumnými zásahy lidí, když ze zničené a téměř mrtvé měsíční krajiny konce 80.let 20.století vyrůstají zalesněné a zelenající se hory současnosti. Kdo mohl sledovat tento vývoj posledních 20, 30 let řekne : zázrak.

  Jizerské hory jsou spojovány s typickými nástupními místy, Libercem, Jabloncem n. N., Bedřichovem. Nelze však zapomínat na další větší či menší obce nebo městečka, odkud je do Jizerek jen skok, Janov n.N., Jiřetín, Josefodol, Libverda, Nové Město pod Smrkem.

  Toto je jedna, známější tvář Jizerských hor. Náš spolek chce postupně ukázat i zatím nepříliš známou tvář „Jizerek“, jejich nedávnou minulost, především sportovní a turistickou. Chtěli bychom vytvořit lyžařské i turistické muzeum, které by ukázalo na význam obcí, měst i městeček našeho kraje při formování závodního lyžování v naší oblasti. Vždyť historie medailových úspěchů československých a později českých běžců začala právě tady. První olympijskou medaili v běhu na lyžích získala v Sapporu 1972 rodačka z podhůří Jizerských hor z Nové Vsi n.N. Helena Šikolová – Balatková. Ona byla tím, čím pro skok na lyžích Jiří Raška. V lyžařských stopách v Jizerských horách trénovali další nositelé medailí z olympijských her a mistrovství světa, Květa Jeriová, Alena Bartošová, Gaba Soukalová, Radim Nyč, Ladislav Švanda, Pavel Benc a tady také nejčastěji trénuje i jablonecký rodák, vítěz světového poháru dálkových běhů Stanislav Řezáč.

Náš spolek je tvořen lidmi, kteří mají mnoho let zkušeností  s lyžováním a blízký vztah k Jizerským horám. Cílem tohoto sdružení bude pokusit se propojit nedávnou minulost, dnes trochu pozapomenutou, se současností. Rádi bychom přiblížili krásu zimních sportů i přírody mladé generaci a napomohli k rozšíření zdravého životního stylu mezi širokou veřejnost. Chceme vytvářet programy, které pomohou každému pěšímu, lyžařskému i cyklistickému turistovi nalézt v Jizerských horách něco, co mu bude vyhovovat a co ho potěší. Chceme také přispět k větší informovanosti návštěvníků hor, aby jejich pobyt v přírodě byl příjemnější a bezpečnější. Současně ale chceme, aby naše hory zůstaly oázou klidu, ticha, oázou radosti pro všechny, kteří sem přijedou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

int(1)

Aktuálně

 • 100 let ZOH

  25.1.2024

  Medaile-zoh-1924_dsc_8825

  Připomínáme si 100 let od prvních Zimních olympijských her v Grenoblu.

 • Tour de Ski

  13.1.2024

  Gratulujeme Katce Janatové k celkovému pěknému 18. místu na Tour de Ski 2023/24! Také Adam Fellner předvedl bojovný výkon, kterým se jen těsně nevešel do třicítky nejlepších. Děkujeme oběma závodníkům a povedenému servisu, že jsme měli komu držet palce!

 • Zemřela trenérská legenda

  13.12.2023

  Ciller_stransky_241

  Zděněk Ciller odešel do lyžařského nebe v neděli 10.12.2023. Zanechal jistě výraznou stopu v našich vzpomínkách.!

 • Výstava

  28.12.2020

  A4_vitezove_bile_stopy_zima-2021

  Výstava ukončena.

Kontakt

Česká lyžařská společnost, z.s.

Pod Lesem 5381/21

466 02 Jablonec nad Nisou

IČ: 01722077

info@muzeum-lyzovani.cz