Lekce pro vodáky

20240125_122529

I přes nepříliš příznivé počasí jsme se jako každou zimu i letos podíleli alespoň nakrátko na lyžařském výcviku vodáků z oddílu TJ Lokomotiva Beroun.

Jablonec město sportu

Jablonec-mesto-sportu_20221130_143945

Podíleli jsme se také na výstavě Jablonec město sportu, která probíhala od prosince 2022 až do konce září 2023.

Třetí lyžařská výstava

Naše třetí výstava s názvem Vítězové bílé stopy byla pořádána ve spolupráci p.o. Kultura a za finanční pomoci města Jablonec nad Nisou. Záštitu nad ní převzal předseda ČOV Jiří Kejval a Česká olympijská akademie.

Zbp_2085

 

Výstava neziskových organizací kraje

Dscn8251

V průběhu měsíců února a března se náš spolek představil na výstavě neziskových organizací Libereckého kraje.

Druhý ročník Lyžařské výstavy

Ve dnech 28.10. - 3.11.2015 jsme uspořádali II.ročník Lyžařské výstavy v Janově nad Nisou. Opět nám vyšlo vstříc vedení obce a znovu jsme uvítali spolupráci ÚB Svazu lyžařů ČR a lyžařských oddílů našeho regionu. Také byla znovu vyhlášena výtvarná soutěž pro děti ze ZŠ Janov n/N.

Ovšem jinak bylo na výstavě oproti minulému roku mnoho nových exponátů. Velmi si vážíme vstřícnosti mistra světa Martina Koukala, který nám zapůjčil svou bohatou sbírku nejcennějších medailí včetně nádherné bronzové ze ZOH ve Vancouveru, která váží přes půl kilogramu. Také jablonecká rodačka Katka Smutná přispěla nejnovější medailí, kterou získala za vítězství v letošní sezóně v seriálu dálkových běhů Swix Ski Classics. Výborně tak byla rozšířena výstava, která zahrnovala medaile od roku 1912 přes 40.léta až po současnost.

Další vzácnou raritou bylo originální parte Bohumila Hanče, japonské kimono, které dostala darem Helena Balatková-Šikolová od hostitelské rodiny na ZOH v Sapporu, či kniha o lyžování architekta Vávry.

Na výstavě bylo připomenuto i 40.výročí běhu Janovských 11 a 19 km. Návštěvníci mohli nahlédnout do alb plných fotografií, které schraňuje jeden ze zakladatelů běhu a mnohonásobný účastník Vráťa Zajíček. 

Kvízový běh podruhé

Dscn1434Dscn1444

Img_4953

 

 Navzdory nepříznivému počasí se v Janově nad Nisou v pátek 19. června uskutečnil II. ročník Kvízového běhu. Soutěže se zúčastnilo téměř šedesát dětí z 5. - 9. tříd ZŠ v Janově nad Nisou a také ze ZŠ pro tělesně postižené v Liberci.

Běh byl pořádán s podporou obce Janov n/N, společnosti Mocca spol. s r.o. a Českého klubu fair play spolkem Česká lyžařská společnost. Na dvoukilometrové trati si děti v tříčlenných družstvech prověřovaly své znalosti z oblastí lyžařského sportu a Jizerských hor. Nebyly tedy rozhodující jen rychlé nohy, ale také chytrá hlava. Ti nejlepší obdrželi diplom podepsaný Stanislavem Řezáčem, naším nejúspěšnějším lyžařem v dálkových lyžařských bězích všech dob.

Běh byl také dobrou příležitostí k připomenutí desatera zásad chování fair play, které se snaží mezi děti a mládež šířit Český klub fair play v čele s výraznou postavou českého lyžování 80. let a trojnásobnou medailistkou z OH Květou Peckovou – Jeriovou.

Vítězné družstvo ve složení Šimon Vykypěl, Kristián Klimánek a Patrik Kuba využilo zkušenosti z účasti na loňském ročníku, tehdy zaštítěném olympioniky Martinem Koukalem a Pavlem Bencem

Ke spokojenosti všech zúčastněných dětí, které přišly a předvedly skvělé výkony bez ohledu na zimu a občasný déšť přispěla firma Mocca spol. s r.o. poskytnutím sladkého potěšení.

 

 

 

Kurzy pro děti z vodáckých oddílů

Ve dnech 13.-14.ledna 2015 jsme se věnovali dětem od vody. Počasí nám tentokrát přálo.

Img_3493Img_3498

Lyžařská výstava

Ve dnech 25.-28.10.2014 jsme uspořádali Lyžařskou výstavu  v chátrajícím kulturním domě v Janově n/N. Důležitými partnery nám byla obec Janov nad Nisou, Svaz lyžařů ČR, Ski klub Jablonec a Ski klub Janov-Bedřichov. K výzdobě prostoru přispěly i děti z janovské ZŠ, které nakreslily obrázky s lyžařskou tématikou. Mnohé z nich byly opravdu povedené. Velkou pozornost vzbudily fotografie, a to zejména fotografie J. Stránského a J. Poloprutského. Mnozí z pamětníků neskrývali své dojetí a rádi si zavzpomínali na staré časy, kdy byli ještě mladí a plní síly.

Děkujeme všem za návštěvu a vyjádřenou podporu. Děkujeme také všem lyžařským osobnostem, které nám vyšly vstříc zapůjčením zajímavých exponátů. Je to pro nás zavazující. Budeme se snažit přichystat na příští rok další výstavu zase o něco bohatší.

http://kancelar-hejtmana.kraj-lbc.cz/Lyzarska-vystava-v-Janove-nad-Nisou-byla-zkouskou-na-stalou-expozici-n259171.htm

 


PředchozíNásledující

 


   
 
 

Kvízový běh

V pondělí 26.května 2014 jsme uspořádali Kvízový běh pro děti 5.-9. tříd ZŠ Janov nad Nisou. Děti při běhu vyzkoušely své znalosti regionu Jizerské hory a historie lyžování. Ti nejlepší byli odměněni mimo jiné diplomy s podpisem mistra světa Martina Koukala a olympionika Pavla Bence. Všichni si domů odnesli také účastnický list, z něhož se dozvěděli správné odpovědi na všechny otázky.

 

Konference

Dne 19.3.2014 jsme se zúčastnili Konference nestátních neziskových organizací Libereckého kraje. Uvažujeme o vstupu do ANNOLK - Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje.

Kurz pro oddíly vodních sportů z Berouna

Ve dnech 14.-15.ledna 2014 jsme uspořádali kurz pro oddíly TJ Lokomotiva Beroun (http://www.vesloberoun.cz) na Bedřichově. Večer byla přednáška o chování na lyžařské magistrále, výběru a přípravě lyžařského vybavení, technice lyžování a na závěr beseda se čtyřnásobným olympionikem a medailistou z OH v Calgary 1988 Pavlem Bencem. Následující den proběhla výuka na lyžích na stadionu. Děkujeme obci Janov nad Nisou a Ski Servisu Mára, s jejichž přispěním tato akce proběhla.


PředchozíNásledující
Přednáška o údržbě lyží
Přednáška o údržbě lyží


   
Přednáška o údržbě lyží Přednáška o údržbě lyží
Pod dohledem Jirky Tryzny Pod dohledem Jirky Tryzny

Národní kronika

Zapojili jsme se do společného projektu Nadace Charty 77 Konto bariéry a Národního muzea Národní kronika.

Kurzy pro školy a sportovní oddíly

Připravujeme kurzy pro školní výpravy v rámci lyžařského výcviku:

- kurz pod střechou v místě pobytu: 90 min. povídání o historii, technice lyžování, přípravě materiálu

- kurz v terénu v Janově n/N-Hraběticích nebo na Bedřichově.

Kurzy mohou využít také jiné výpravy, například sportovní nelyžařské kluby, neziskové organizace, apod.

Zajistíme individuální přístup.

Sestavování sbírky

Sestavování sbírky je nyní naší hlavní činností. Svou účast na ní nám již přislíbilo mnoho osobností lyžařského sportu. Nadále budeme pokračovat  v navazování kontaktů  a doufáme, že další oslovení s námi budou také rádi spolupracovat. Oceňujeme i projevenou podporu běžeckého úseku Svazu lyžařů ČR. 

Uvítáme navíc spolupráci s amatérskými či profesionálními fotografy a dalšími lidmi, kteří se zabývají historií lyžování, a to nejen v Jizerských horách.

 

Janovských 11 a 19 km

V sobotu 26.října 2013 se v Janově nad Nisou uskutečnil již 38.ročník tradičního závodu. Tentokrát se mohli poprvé zapojit do závodu i vozíčkáři (minulý rok jim to nedovolilo počasí, neboť nachumelilo spousta sněhu). Startovaly také některé bývalé osobnosti lyžařského sportu a dokázaly, že si stále udržují výbornou fyzickou kondici - například Blanka Paulů, Iveta Fořtová-Zelingerová, Zuzana Kocumová. Pár fotografií z akce najdete na našem facebooku.

Ukliďme Jizerky

V neděli 20.10.2013 se někteří z nás zapojili do akce Společnosti pro Jizerské hory o.p.s. Ukliďme Jizerky.

Silvini Skiroll (c)up Ještěd

Dne 29.9.2013 jsme se spolupodíleli na pořádání výjezdu do nebe na kolečkových lyžích. Startovali zde naši nejlepší současní lyžaři běžci včetně Lukáše Bauera a mistra světa Martina Koukala. Více fotografií najdete v naší fotogalerii.

int(1)

Aktuálně

 • 100 let ZOH

  25.1.2024

  Medaile-zoh-1924_dsc_8825

  Připomínáme si 100 let od prvních Zimních olympijských her v Grenoblu.

 • Tour de Ski

  13.1.2024

  Gratulujeme Katce Janatové k celkovému pěknému 18. místu na Tour de Ski 2023/24! Také Adam Fellner předvedl bojovný výkon, kterým se jen těsně nevešel do třicítky nejlepších. Děkujeme oběma závodníkům a povedenému servisu, že jsme měli komu držet palce!

 • Zemřela trenérská legenda

  13.12.2023

  Ciller_stransky_241

  Zděněk Ciller odešel do lyžařského nebe v neděli 10.12.2023. Zanechal jistě výraznou stopu v našich vzpomínkách.!

 • Výstava

  28.12.2020

  A4_vitezove_bile_stopy_zima-2021

  Výstava ukončena.

Kontakt

Česká lyžařská společnost, z.s.

Pod Lesem 5381/21

466 02 Jablonec nad Nisou

IČ: 01722077

info@muzeum-lyzovani.cz